Uchodźcy w Polsce

2 uwagi do wpisu “Uchodźcy w Polsce”

 1. Szanowni Państwo,
  Czytając powyższy artykuł, z kolei nasuwa się inne pytanie:
  Skąd wynika tak mała liczba liczba zaakceptowanych wniosków o azyl?
  Czy kryteria się tak wymagające, czy może osoby ubiegające się o azyl nie są świadome swoich praw składając taki wniosek ?

  Wspominają Państwo również o niedostatkach w edukacji polskiego społeczeństwa na temat uchodźców i tak w tej kwestii problem istnieje, lecz zaczyna się już na samej górze, gdyż czytając czy też słuchając wypowiedzi polskich polityków mówiące o naszym wielkim sercu przyjmującym miliony uchodźców czujemy się spełnieni i myślimy sobie: „czego ta Unia od nas wymaga?”
  – W. Waszczykowski: 1250000 uchodźców z Ukrainy
  – R. Czawnecki: 400000
  Stąd statystyczny Polak myśli sobie, że swoją misję wykonujemy wzorowo.

  Abstrahując od tego, że kryzys uchodźczo-migracyjny, co widać w naszych mediach, już jakiś czas temu stracił swoją atrakcyjność…

  PS. Pomimo posiadanego przeze mnie nadprzeciętnego refleksu nie zdążyłem zaznajomić się z nową kategorią na #bezpieczniku – LINKI, kiedy upload?

  1. Szanowny Panie,
   Wnioski o udzielenie ochrony rozpatrywane są na kilku poziomach. W gestii urzędnika jest zweryfikowanie prawdziwości co do groźby prześladowania lub represji danego cudzoziemca. Jeśli zostanie to potwierdzone, przygotowuje on projekt decyzji, który opiniowany jest przez ABW. Osoba, której dotyczy procedura, naturalnie nie może w żaden sposób zagrażać bezpieczeństwu państwa oraz znajdować się w rejestrach osób poszukiwanych przez aparat ścigania. Częstymi powodami odmowy jest stwierdzenie, że historia cudzoziemca nie jest prawdziwa lub niespójna i jego celem jest tak naprawdę chęć poprawy swojej sytuacji ekonomicznej. Częstym jest także, że historia jest prawdziwa, ale represje były czynami kryminalnymi i cudzoziemiec w pierwszej kolejności powinien poszukiwać ochrony w kraju pochodzenia, a nie poza jego granicami. Istnieje także wiele przypadków, kiedy represje potwierdzono, lecz występowały one tylko w części kraju, zatem potencjalny kandydat do otrzymania statusu powinien szukać schronienia na terytorium swojego kraju tam, gdzie represje nie występują. Oczywiście istnieje możliwość odwołania od decyzji, a od 2016 roku składającym wnioski i odwołującym się od nich przysługuje w Polsce pomoc prawna.

   Co do stanowiska Polskiego rządu – jest ono dość jasne i zostało potwierdzone wielokrotnie. Nic dziwnego zatem, że edukacja w tej kwestii, delikatnie mówiąc, kuleje, a temat został uciszony (przecież już po kampanii – „narzędzie” zostało umiejętnie wykorzystane i można je schować do szuflady ;)). Rząd w opozycji do „przyjmowania uchodźców” eksponuje pomoc „w miejscu powstawania konfliktów”. W 2016 roku nasz kraj przeznaczył 4,5 mln euro (w tym dla Syrii 3 mln) na walkę z kryzysem humanitarnym i pomoc uchodźcom poza granicami Polski. Jest to jedna z najniższych sum spośród wszystkich krajów Europy.

   Co do „Linków Bezpiecznika” – można już czytać!

   Pozdrawiam serdecznie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s