„Trzęsienie ziemi” w Hiszpanii — jak zakończy się obecny spór o Katalonię?

4 uwagi do wpisu “„Trzęsienie ziemi” w Hiszpanii — jak zakończy się obecny spór o Katalonię?”

  1. Kwestia Katalonii jest oczywiście zdecydowanie bardziej złożona niż tylko wspomniany okres od Wojny Domowej. Z jednej strony obywatele tego regionu są podzieleni: połowa chce niepodległości, druga połowa nie chce. A Unia Europejska nie może poprzeć Katalonii, bo to przecież mogłoby wzmocnić inne ruchy separatystyczne w Europie. Czy Katalonia jako oddzielne państwo by sobie poradziła? Myślę, że tak, bo dzięki ustabilizowanej autonomii przez tyle lat świetnie sobie radziła, a turyści, którzy chcą zobaczyć Barcelonę, będą chcieli ją zobaczyć niezależnie od tego, czy pojadą do Hiszpanii czy do Katalonii…
    Nie chcę tego oceniać, popierać, krytykować. Nie jestem Katalonką i nie znam tych realiów od wewnątrz.

    1. Jeśli chodzi o historie, oczywiście się zgadzam, jednak chciałam skupić się na czasach nam bliższych. W kwestii UE i podziału regionu również oczywiście sie zgadzam. Moje zdanie na temat niepodległej Katalonii jest jednak bardziej negatywne, dlatego nie chciałam umieszczać swoich przemyśleń w artykule, bo mogłoby to wywołać inny odzew niż oczekiwany, a chodziło mi jedynie o przybliżenie ostatnich wydarzeń w tamtym regionie.

  2. Ciekawy artykuł, chociaż brakuje mi własnych przemyśleń. Czy w związku z Twoim zainteresowaniem doczekamy się wkrótce artykułu o Państwie Islamskim ?

    1. Artykuł miał na celu przybliżenie wydarzeń, które miały miejsce w ostatnich miesiącach w Katalonii, dlatego nie chciałam pisać o swoich przemyśleniach, które są dość negatywne. Tak, myśle ze wkrótce pojawi się taki artykuł.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s