W tym tygodniu prezentujemy materiały na temat ataku chemicznego w Syrii, wyborów parlamentarnych na Węgrzech, prób usprawnienia działania polskiej Policji oraz problemu państw nieuznawanych na arenie międzynarodowej.
- Kilka dni temu w Syrii miał miejsce atak na cywilów, dokonany przy użyciu broni chemicznej. Zaczynamy więc nasz przegląd od tego ataku przeprowadzonego przez… no właśnie, przez kogo? Amerykanie oskarżają reżim Assada oraz Rosję, powołując się na cel ataku oraz bogatą historię użycia broni masowego rażenia przez syryjskie władze. Więcej przeczytacie w tym artykule Defence24.
- Prezydent USA Donald Trump zaledwie tydzień po zapowiedziach wycofania się USA z Syrii zagroził reżimowi Assada, że słono zapłaci za atak chemiczny, nazwał prezydenta Syrii „zwierzęciem”, oskarżył przy okazji Rosję i Iran oraz powiedział wiele innych rzeczy, których na pewno nie powiedziałby człowiek mający zamiar wycofać się z danego terytorium. Więcej o reakcji Stanów Zjednoczonych oraz potencjalnych scenariuszach posłuchać można tym 13-minutowym podcaście.
- Z kolei na naszym polskim podwórku władze zamierzają wziąć się za problem interwencji Policji oraz następującej często po niej różnicy zdań między policjantem a obywatelem. Rusza pilotażowy program MSWiA polegający na umieszczeniu kamer na policyjnym umundurowaniu. Wywiad z zastępcą naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji, podinsp. Sławomirem Czyżniakem, można zobaczyć w tym miejscu.
- Na Węgrzech z jednej strony tworzy się historia, a z drugiej wybory przebiegły bez niespodzianek. Orbán wygrywa z miażdżącą przewagą, za nim skrajnie prawicowy Jobbik, a dalej pozostałe partie i partyjki. Fidesz Orbána zwycięża trzeci raz z rzędu i posiada dokładnie tyle mandatów, ile potrzebuje do zmiany konstytucji. Materiał serwisu Forsal na temat wyborów dostępny jest tutaj.
- Na koniec przyjrzymy się przeróżnym zawiłościom etnicznym, narodowościowym czy religijnym i spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, skąd tyle nieuznawanych państw, jak one w ogóle powstały i czy dzisiaj radzą sobie z wyzwaniami. Artykuł dostępny pod tym linkiem.
ZAPRASZAMY DO LEKTURY!
Dział „Linki Bezpiecznika” to cykl wpisów, w których polecamy Państwu lekturę naszych najciekawszych znalezisk z sieci.
Zdjęcie w tle: Attila Kisbenedek/AFP.