Przedstawiamy kalendarium incydentów o charakterze terrorystycznym, które miały miejsce na naszym kontynencie w ubiegłym roku. W zestawieniu bierzemy pod uwagę nie tylko same zamachy, ale też oficjalnie prowadzone operacje antyterrorystyczne, również te będące częścią działań wojennych, co widać na przykładzie Ukrainy.
1 stycznia — Stambuł, Turcja
Podczas nocy sylwestrowej, około godziny 1 doszło do strzelaniny w klubie Reina w dzielnicy Besiktas. Przebrany za Świętego Mikołaja 28-letni Uzbek Abdulkadir Masharipov otworzył ogień z AK-47, użył też granatów hukowych. Wszystko trwało 7 minut. 39 osób zginęło, 70 zostało rannych. Do ataku przyznało się Daesh (Państwo Islamskie).
5 stycznia — İzmir, Turcja
W godzinach popołudniowych uzbrojeni członkowie kurdyjskiej organizacji terrorystycznej Sokoły Wolności Kurdystanu zdetonowali bombę znajdującą się w samochodzie stojącym przed budynkiem sądu w dzielnicy Bayraklı. Następnie otworzyli ogień z AK-47, RPG-7 i 8 granatów ręcznych, zabijając jednego policjanta i jednego pracownika sądu, a raniąc 7 osób. Napastnicy Mustafa Çoban i Enes Yıldırım zginęli, trzeciemu atakującemu udało się uciec.
9 stycznia — Ateny, Grecja
Policjant został postrzelony przed biurem Panhelleńskiego Ruchu Socjalistycznego PASOK, greckiej partii centrolewicowej. O atak podejrzewa się anarchistów.
13 stycznia — Belfast, Irlandia Północna
Kobieta i mężczyzna zostali postrzeleni w nogi w kuchni swojego domu w zachodnim Belfaście, kiedy bronili syna przed atakiem dwóch członków paramilitarnej grupy ONH, uznawanej za organizację terrorystyczną. ONH oskarża syna pary, podobnie jak wielu innych młodych mężczyzn, o „zachowanie antyspołeczne”, co zwykle jest przykrywką dla vendetty.
13 stycznia — Belfast, Irlandia Północna
Policjant został postrzelony w ramię niedaleko stacji benzynowej. Lokalna policja uznała to za akt terrorystyczny, za który może odpowiadać RIRA (Prawdziwa Irlandzka Armia Republikańska).
16 stycznia — Popasna, Ukraina
Dwóch ukraińskich wojskowych zostało rannych w wybuchu w Donbasie. O atak podejrzani są separatyści z Ługańskiej Republiki Ludowej.
16-17 stycznia — Diyarbakır i Şırnak, Turcja
Pięć osób zginęło, a jedenaście zostało rannych w atakach bombowych w miastach Diyarbakır i Şırnak w południowo-wschodniej Turcji. Wszystkie ofiary śmiertelne to policjanci. Za atak odpowiadała PKK (Partia Pracujących Kurdystanu).
25 stycznia — Ateny, Grecja
Grecka organizacja terrorystyczna Konspiracyjne Komórki Ognia wzięła odpowiedzialność za sześć podpaleń.
29 stycznia — Chasawiurt, Rosja
Rosyjskie siły zabiły w strzelaninie w Dagestanie trzech bojowników podejrzanych o współpracę z Daesh.
30 stycznia — Szali, Rosja
Dwóch policjantów i trzech bojowników zginęło w strzelaninie w rejonie szalińskim w Czeczenii. Ramzan Kadyrow opisał bojowników jako powiązanych z Daesh.
3 lutego — Paryż, Francja
Przed wejściem do Luwru 29-letni Abdullah Reda al-Hamamy, Egipcjanin przebywający z ciężarną żoną i siedmiomiesięcznym synkiem na dziesięciodniowej wycieczce we Francji w ramach miesięcznej wizy turystycznej, zaatakował i zranił maczetą jednego z żołnierzy ochraniających słynne muzeum jako część nadal trwającej operacji Setinelle. Nikt nie zginął. Za atak nie wzięła odpowiedzialności żadna organizacja. Kilka minut przed atakiem napastnik w swoim wpisie na Twitterze odwołał się do radykalnych islamistów z Daesh. Magazyn Paris Match ujawnił, że al-Hamamy miał przy sobie farby, którymi zamierzał zniszczyć znajdujące się w Luwrze dzieła sztuki.
3 lutego — Ługańsk, Ukraina
Dwie osoby zginęły w wybuchu miny-pułapki w Ługańsku. Wśród ofiar był Oleg Anaszczenko, lider milicji w Ługańskiej Republice Ludowej. Władze samozwańczej republiki oskarżyły o zamach ukraińskich anarchistów.
8 lutego — Donieck, Ukraina
Wczesnym rankiem w zamachu zginął lider separatystycznego batalionu, Michaił Tołstych — w jego biurze wybuchł pocisk termobaryczny, wystrzelony z RPO-A Trzmiel. Za zamachem stali ukraińscy anarchiści.
17 lutego — Viranşehir, Turcja
Ochroniarz i 11-letnie dziecko zginęli, a 17 osób zostało rannych w wybuchu bomby w ogrodzie kompleksu mieszkalnego sędziów i prokuratorów w tureckiej prowincji Şanlıurfa. Gubernator prowincji oskarżył o atak PKK.
20 lutego — Łebedyńskie, Ukraina
Tego dnia umarł w szpitalu ratownik, raniony 2 lutego w Awdijiwce. Siedmiu ukraińskich wojskowych zostało rannych po tym, jak pojazd, w którym się znajdowali, najechał na niezidentyfikowany obiekt wybuchowy. Dwóch innych zostało rannych w Donbasie. Za atakami najprawdopodobniej stały noworosyjskie siły zbrojne.
21 lutego — Bengor, Irlandia Północna
W godzinach wieczornych czarny Citroen C4 Picasso, samochód należący do członka partii Sinn Féin, został podpalony. Nikomu nic się nie stało. O atak oskarżono republikańskich dysydentów.
22 lutego — Derry, Irlandia Północna
Przed domem funkcjonariusza policji w hrabstwie Derry eksplodowała umieszczona pod jego samochodem bomba. Do wybuchu doszło podczas próby jej rozbrojenia. Nikt nie ucierpiał. O próbę zamachu oskarżono RIRA.
14 marca — Carrickfergus, Irlandia Północna
Znany lojalista, 44-letni George Gilmore, został zastrzelony w swoim samochodzie. Był to najprawdopodobniej wynik konfliktu między dwiema frakcjami Stowarzyszenia Obrońców Ulsteru (UDA), paramilitarnej organizacji północnoirlandzkich lojalistów.
15 marca — Diyarbakır, Turcja
Wybuch miny pułapki na autostradzie między prowincjami Diyarbakır i Mardin zabił dwóch tureckich żołnierzy. Trzy kolejne osoby zostały ranne. Za atak odpowiadała PKK.
16 marca — Paryż, Francja
Chwilę przed południem ukryta w liście bomba zraniła pracownika Międzynarodowego Funduszu Walutowego w europejskiej siedzibie organizacji. Atak był dziełem Konspiracyjnych Komórek Ognia. Dzień wcześniej w Berlinie znaleziono ładunki wybuchowe ukryte w zaadresowanych do niemieckiego ministra finansów przesyłkach, które zostały wysłane przez grecką organizację terrorystyczną.
18 marca — Paryż, Francja
Urodzony we Francji Ziyed Ben Belgacem, 39-latek pochodzenia tureckiego, najpierw postrzelił trzech policjantów, po czym ukradł samochód i na lotnisku Orly przyłożył żołnierce broń do głowy, używając jej jako tarczy i krzycząc, że chce „umrzeć za Allaha”. Napastnik, który był już wcześniej znany francuskiej policji, został zastrzelony przez dwóch innych żołnierzy. Wszystko wskazuje na to, że działał sam.
22 marca — Hakkari, Turcja
W strzelaninie z bojownikami PKK zginął turecki żołnierz, a czterech innych zostało rannych.
22 marca — Donieck, Ukraina
Prorosyjscy separatyści zaatakowali siedzibę lokalnego klubu piłkarskiego. Nikt nie zginął.
22 marca — Londyn, Anglia
6 osób, w tym zamachowiec, zginęło, a 50 zostało rannych w ataku w pobliżu Pałacu Westminsterskiego. 52-letni Brytyjczyk Khalid Masood, urodzony jako Adrian Russell Elms (później Ajao po ojczymie), około 14:40 GMT wjechał samochodem w przechodniów na chodniku niedaleko Westminster Bridge, najstarszego mostu w Londynie, po czym porzucił pojazd. Później, próbując dostać się do pałacu, śmiertelnie pchnął nożem nieuzbrojonego funkcjonariusza policji, a następnie został zastrzelony przez policjanta w cywilu. Brytyjska policja uznała, że Masood działał sam.
3 kwietnia — Sankt Petersburg, Rosja
W dniu zapowiedzianej wizyty Władimira Putina w jego rodzinnym Sankt Petersburgu, około godziny 14:40 22-letni zamachowiec-samobójca Akbarżon Dżaliłow, obywatel Rosji z kirgiskimi korzeniami, wysadził się w petersburskim metrze, zabijając 15 innych osób i raniąc 64 kolejne. Po wybuchu rosyjskie służby znalazły i rozbroiły drugą bombę. Do zamachu przyznał się Batalion Imama Szamila, filia al-Qaedy na Kaukazie Północnym.
4 kwietnia — Astrachań, Rosja
Dwóch rosyjskich policjantów zginęło, a dwóch zostało poważnie rannych w nocnym ataku na patrol policji. Napastnicy, prawdopodobnie islamscy ekstremiści, uciekli ze służbową bronią. Po dwóch dniach Gwardia Narodowa zlikwidowała czterech podejrzanych o udział w ataku na funkcjonariuszy policji, dwóch innych aresztowano.
4 kwietnia — Şırnak, Turcja
Trzech tureckich żołnierzy zginęło, a pięciu zostało rannych w ataku bombowym PKK podczas akcji antyterrorystycznej.
4 kwietnia — Bingöl, Turcja
Miejscowy strażnik został zastrzelony, a trzech innych lekko rannych w operacji przeciwko terrorystom powiązanym z PKK.
5 kwietnia — Bastia, Francja
Wybuch zniszczył wejście do korsykańskiego biura Électricité de France, państwowego przedsiębiorstwa zajmującego się dostarczaniem energii elektrycznej. Nikomu nic się nie stało. Za atak odpowiadał Front Narodowego Wyzwolenia Korsyki (FLNC).
7 kwietnia — Sztokholm, Szwecja
39-letni Uzbek Rachmat Akiłow, którego wniosek o azyl w Szwecji został odrzucony, wjechał ukradzioną chwilę wcześniej ciężarówką w tłum na Drottninggatan, dużym sztokholmskim deptaku. Później zamachowiec wjechał w sklep szwedzkiej sieci Åhléns. Pięć osób zginęło, czternaście zostało rannych. Akiłow inspirował się ekstremistyczną ideologią islamistyczną Daesh.

7 kwietnia — Donieck, Ukraina
Dwie osoby zostały ranne w ataku moździerzowym i strzelaninie. Za atak odpowiadają donieccy separatyści. Ofiary to cywile.
8 kwietnia — Małgobek, Rosja
Dwóch funkcjonariuszy policji drogowej zginęło na Kaukazie Północnym po tym, jak ich radiowóz został ostrzelany przez islamistycznych bojowników, członków grupy Vilayat Dagestan.
8 kwietnia — Oslo, Norwegia
Norweska policja zamknęła dzielnicę Grønland w Oslo i aresztowała 17-letniego Rosjanina, oskarżając go następnego dnia o nielegalne posiadanie ładunków wybuchowych. Chłopak był znany norweskiej policji, wyrażał wcześniej poparcie dla Daesh.
10 kwietnia — obwód moskiewski, Rosja
Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne w ataku islamistów z Kaukazu Północnego na stację benzynową w obwodzie moskiewskim.
10 kwietnia — Marjinka, Ukraina
Jeden cywil został ranny w ostrzale w Donbasie.
11 kwietnia — Diyarbakır, Turcja
Bomba PKK zabiła jedną osobę, a raniła — według różnych źródeł — od 10 do 12.
14 kwietnia — Van, Turcja
Improwizowany ładunek wybuchowy zabił policjanta i miejscowego strażnika podczas dokonywania przez nich kontroli drogowej. Atak był najprawdopodobniej dziełem PKK.
16 kwietnia — Muradiye, Turcja
Bojownicy PKK zastrzelili miejscowego strażnika. Tego samego dnia konwój polityka AKP Ibrahima Vanli został ostrzelany; w ataku zginął krewny polityka, który był jednocześnie jego ochroniarzem.
19 kwietnia — Ateny, Grecja
Niewielki ładunek wybuchowy został zdetonowany przed ateńską siedzibą Eurobanku, zniszczył wejście i okna. Nikomu nic się nie stało. Atak był dziełem Konspiracyjnych Komórek Ognia.
20 kwietnia — Paryż, Francja
W strzelaninie na Champs-Élysées zginął policjant i napastnik, 39-letni Francuz Karim Cheurfi. Zamachowiec otworzył ogień z AK-47. Po tym, jak został zastrzelony, z jego kieszeni wyleciała karteczka z tekstem chwalącym Daesh; miał też przy sobie adresy komend policji. Trzy osoby — dwóch policjantów i turystka z Niemiec — zostały poważnie ranne. Do ataku przyznało się Daesh.
21 kwietnia — Chabarowsk, Rosja
18-letni członek neonazistowskiej grupy otworzył ogień w siedzibie FSB w Charabowsku na południowym wschodzie Rosji. Zginęli oficer i cywil oraz napastnik.
21 kwietnia — Şırnak, Turcja
Trzech żołnierzy i trzech powiązanych z PKK bojowników zginęło w strzelaninie.
21 kwietnia — południowa Turcja
Pięciu tureckich żołnierzy zginęło, a 5 innych osób zostało rannych w atakach bombowych PKK.
8 maja — Sławne, Ukraina
W wybuchu w Donbasie zginął ukraiński wojskowy, a dziewięciu innych zostało rannych. Ładunek podłożyli prawdopodobnie separatyści z Donieckiej Republiki Ludowej.
12 maja — Rzym, Włochy
Samochód został zniszczony w dwóch eksplozjach przy urzędzie pocztowym w centrum Rzymu. Nikt nie ucierpiał. Za atakiem stali najprawdopodobniej anarchistyczni bojownicy.
12 maja — Małgobek, Rosja
Dwóch napastników zostało zastrzelonych po tym, jak postrzelili policjanta niedaleko posterunku policji w Iguszetii. Do ataku przyznało się Daesh.
13 maja — Awdijiwka, Ukraina
W ostrzale artyleryjskim zginęło 4 cywilów, a jeden został ranny. Ukraiński rząd obwinił o atak donieckich separatystów, którzy mieli użyć do niego broni zabronionej przez porozumienie z Mińska, ci zaś stwierdzili, że był to atak false flag, przeprowadzony przez rząd w celu obarczenia winą separatystów.
15 maja — Diyarbakır, Turcja
Miejscowy strażnik został zastrzelony, najprawdopodobniej przez bojowników powiązanych z PKK.
18 maja — Mediolan, Włochy
Dwóch żołnierzy i funkcjonariusz policji zostali ugodzeni nożem przez 20-letniego Islaila Hosniego (narodowości włoskiej i tunezyjskiej) po tym, jak poprosili go o okazanie dokumentu tożsamości. Hosni inspirował się ekstremistyczną ideologią Daesh. W ataku nikt nie zginął.
22 maja — Manchester, Anglia
22-letni zamachowiec-samobójca Salman Abedi wysadził się na Manchester Arena chwilę po koncercie popularnej wśród młodzieży amerykańskiej piosenkarki Ariany Grande, zabijając przy tym 22 inne osoby i raniąc 512. Brytyjczyk libijskiego pochodzenia do ataku użył domowej roboty bomby wypełnionej gwoździami. Do zamachu przyznało się Daesh.
25 maja — Ateny, Grecja
Eksplozja bomby w samochodzie raniła byłego greckiego premiera Lucasa Papademosa i jego kierowcę. Do ataku przyznały się Konspiracyjne Komórki Ognia.
28 maja — Bangor, Irlandia Północna
35-letni lojalista Colin Horner został zastrzelony na oczach swojego 3-letniego syna w biały dzień przed supermarketem. Ofiara była widziana na pogrzebie George’a Gilmore’a, zastrzelonego w marcu tego samego roku; śledczy twierdzą, że ataki te są powiązane i motywowane politycznie.
3 czerwca — London Bridge
11 osób (w tym 3 zastrzelonych przez policję napastników) zginęło, a 28 zostało rannych po tym, jak około godziny 22 van celowo wjechał w przechodniów na London Bridge, a później skierował się na Borough Market, gdzie w restauracjach i pubach zamachowcy pchnęli nożem kolejne ofiary. Napastnicy — 27-letni Khuram Shazad Butt, 30-letni Rachid Redouane i 22-letni Youssef Zaghba — byli islamskimi ekstremistami. Pierwszy to Brytyjczyk pakistańskiego pochodzenia, dwaj pozostali pochodzili z Maroka. Do zamachu przyznało się Daesh.

6 czerwca — Paryż, Francja
Około godziny 16 niedaleko katedry Notre-Dame w centrum Paryża policjant został zaatakowany młotkiem. Napastnik, 40-letni Farid Ikken, miał przy sobie również noże kuchenne; został postrzelony przez policję. 900 osób było zamkniętych w katedrze przez 2 godziny, w tym amerykańska dyplomatka, ekspertka ds. bezpieczeństwa Nancy Soderberg wraz ze swoją 16-letnią siostrzenicą (Soderberg była też w Londynie podczas ataku 3 dni wcześniej) oraz 26-letnia Australijka Julia Monaco, dla której był to drugi z trzech zamachów, które przeżyła w 2017 roku w Europie (po ataku London Bridge, a później w sierpniu w Barcelonie). Nikt nie zginął. Urodzony w Algierii Ikken był dziennikarzem, od trzech lat przebywał we Francji legalnie na studiach doktoranckich na Uniwersytecie Lorraine w Nancy. Promotor jego pracy doktorskiej opisał go jako „gorącego zwolennika zachodniej demokracji”. Nie był religijny, nie interesował go islam. Wcześniej mieszkał w Szwecji, gdzie pisał m.in. o prawach człowieka i był laureatem nagród dziennikarskich, w tym nagrody przyznawanej przez Komisję Europejską. Po ataku znaleziono w jego mieszkaniu nagranie, na którym zadeklarował przywiązanie do Daesh.
6 czerwca — prowincja Hakkâri, Turcja
Turecki żołnierz zginął, a sześciu innych zostało rannych w strzelaninie z bojownikami powiązanymi z PKK.
8 czerwca — Kijów, Ukraina
Nikt nie ucierpiał w eksplozji bomby przez budynkiem amerykańskiej ambasady w Kijowie. O atak podejrzewani są donieccy separatyści.
9 czerwca — Batman, Turcja
22-letnia nauczycielka muzyki Şenay Aybüke Yalçın zginęła, a jadąca z nią druga osoba, również ucząca w szkole, została ranna w ataku PKK. Bojownicy ze swojego samochodu otworzyli ogień do jadącego innym samochodem prawnika, Muhammeta Işıka, bratanka lokalnego polityka. Işıkowi nic się nie stało. Wcześniej tego samego dnia samochód-pułapka wybuchł przed posterunkiem policji w tym samym mieście, raniąc trzy osoby.
11 czerwca — prowincja Bingöl, Turcja
W strzelaninach w trzech oddzielnych atakach PKK na żołnierzy i miejscowych strażników zginęły dwie osoby, a jedenaście zostało rannych.
19 czerwca — Londyn, Anglia
Kwadrans po północy 48-letni Darren Osborne wynajętym vanem wjechał w ludzi wychodzących po tarawih (wieczorna modlitwa odprawiana w czasie ramadanu) z meczetu na Finsbury Park w Londynie. W ataku zginął 51-letni Makram Ali, który chwilę wcześniej zasłabł na przystanku autobusowym i któremu próbowano udzielić pierwszej pomocy. 12 osób zostało rannych. Według relacji świadków, kierowca vana dostał się w ręce tłumu, ale imam Mohammed Mahmoud nakazał oddanie go policji. Powodem ataku była islamofobia.
20 czerwca — Bruksela, Belgia
36-letni Marokańczyk Oussama Zariouh, mieszkaniec Molenbeek, zdetonował niewielką bombę na dworcu centralnym w Brukseli, w wybuchu nikt nie ucierpiał. Napastnik pobiegł do innej części dworca, wciąż jednak miał na sobie pas szahida, w związku z czym został zastrzelony przez patrolujących dworzec żołnierzy.
22 czerwca — Tunceli, Turcja
Na wschodzie Turcji bojownicy PKK zabili 23-letniego nauczyciela Necmettina Yılmaza, którego prawie tydzień wcześniej porwali na autostradzie, kiedy jechał na wakacje.
24 czerwca — Donbas, Ukraina
Dwóch ukraińskich żołnierzy zginęło, a trzech zostało rannych po tym, jak ich samochód najechał na minę. Odpowiedzialność za atak przypisuje się noworosyjskiej Brygadzie Kalmius, jednostce wojskowej Donieckiej Republiki Ludowej.
26 czerwca — Bingöl, Turcja
Turecki żołnierz zginął, a drugi został ranny w strzelaninie z bojownikami PKK. Tego samego dnia w wybuchu zdalnie sterowanej bomby dwóch tureckich żołnierzy zostało lekko rannych; za atak odpowiadała PKK.
27 czerwca — Kijów, Ukraina
Ukraiński żołnierz zginął, a dwóch innych zostało rannych w wybuchu bomby w samochodzie. O atak podejrzewa się donieckich separatystów.
27 czerwca — Şırnak, Turcja
Trzech tureckich żołnierzy zmarło w szpitalu na skutek ciężkich ran odniesionych w ataku bojowników PKK, którzy otworzyli ogień w stronę pojazdu, którym poruszali się żołnierze.
29 czerwca — Donieck, Ukraina
Biblioteka Uniwersytetu Handlu została częściowo zniszczona po wybuchu na bulwarze Szewczenki w Doniecku. Nikt nie ucierpiał. Atak przypisuje się Brygadzie Kalmius.
30 czerwca — Linz, Austria
Powiązany z Daesh 54-letni Tunezyjczyk z nienawiści do nacjonalistycznej Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ) zabił nożem dwoje starszych ludzi, 85-letnią kobietę i jej 87-letniego męża. Islamista poderżnął kobiecie gardło, mężczyznę dźgnął i pobił. Sprawca znał swoje ofiary, regularnie dostarczał im zakupy ze sklepu swojej żony; uważał, że mieli powiązania z radykalną prawicą.
1 lipca — region doniecki, Ukraina
W eksplozji miny zginęło dwóch ukraińskich żołnierzy, a trzech zostało rannych. O atak podejrzewa się Batalion Sparta, jedną z milicji Donieckiej Republiki Ludowej.
7 lipca — Baykan, Turcja
Nikt nie ucierpiał w wybuchu bomby obok samochodu z tureckim politykiem w środku. O atak oskarża się PKK.
7 lipca — Donbas, Ukraina
Mężczyzna zginął, a kobieta została ranna w wybuchu niedaleko Majorska. Ofiary to cywile. O atak podejrzewa się milicje Donieckiej Republiki Ludowej.
7 lipca — Ługańsk, Ukraina
W dwóch eksplozjach w Ługańsku zginęła jedna osoba, a siedem zostało rannych. Samozwańczy rząd Ługańskiej Republiki Ludowej oskarżył o atak ukraińską bezpiekę (SBU); rząd ukraiński zaprzeczył.
10 lipca — prowincja Hakkâri, Turcja
W strzelaninie z bojownikami PKK zginął turecki żołnierz, a dwóch innych zostało rannych.
12 lipca — Konya, Turcja
W operacji antyterrorystycznej w centralnej Turcji zginęło pięciu terrorystów Daesh, a ośmiu zostało aresztowanych. W trakcie działań czterech tureckich policjantów zostało rannych.
17 lipca — prowincja Hakkâri, Turcja
Domowej roboty ładunek wybuchowy ranił 17 tureckich żołnierzy na wschodzie kraju. W ataku PKK nikt nie zginął.
23 lipca — prowincja Hakkâri, Turcja
Terroryści powiązani z PKK porwali i zabili cywila. Sami Çiftçi został porwany ze swojego domu w wiosce Çatalca na południowym wschodzie kraju.
24 lipca —Baykan, Turcja
Turecki żołnierz został zastrzelony, a dwóch innych zostało rannych w ataku bojowników powiązanych z PKK na południowym wschodzie Turcji.
28 lipca — Hamburg, Niemcy
W Hamburgu napastnik 20-centymetrowym kuchennym nożem zaatakował klientów supermarketu. Jedna osoba zginęła, sześć zostało rannych. Sprawca został aresztowany, a w marcu 2018 roku skazany na dożywocie. 26-letni urodzony w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Palestyńczyk był członkiem salafickiej sekty (salafizm to ultrakonserwatywna gałąź islamu sunnickiego). Wcześniej był zwolennikiem zachodniego stylu życia; zradykalizował się pod wpływem propagandy Daesh.
30 lipca — Marsylia, Francja
Nikt nie ucierpiał w wybuchu bomby na posesji skrajnie prawicowej monarchistycznej organizacji Action Française. Za atak najprawdopodobniej odpowiadali lewicowi ekstremiści.
9 sierpnia — Levallois-Perret, Francja
Sześciu żołnierzy zostało rannych, w tym trzech poważnie, po tym jak ok. 7:45 samochód wjechał w grupę wojskowych w Levallois-Perret pod Paryżem. Sprawca — 36-letni Algierczyk Hamou Benlatrèche — został postrzelony i aresztowany podczas próby ucieczki. Napastnik żył we Francji, był członkiem ruchu Tablighi Jamaat, zajmującego się nawracaniem na islam.
12 sierpnia — Sason, Turcja
Wybuch w prowincji Batman zabił dwóch tureckich żołnierzy. Atak był dziełem PKK.
12 sierpnia — Stambuł, Turcja
Policjant zginął w ataku nożownika na posterunek w Stambule. Powiązany z Daesh napastnik planował atak samobójczy.
14 sierpnia — Şemdinli, Turcja
Dwaj robotnicy budowlani zginęli po tym, jak ich samochód najechał na minę-pułapkę PKK w prowincji Hakkâri na południowym wchodzie kraju.
17-21 sierpnia — Barcelona, Alcanar, Cambrils i Subirats, Hiszpania
Prowadzony przez urodzonego w Maroku 22-letniego Younesa Abouyaaqouba van 17 sierpnia ok. godziny 17 wjechał w spacerujących turystów na La Rambla w Barcelonie, zabijając na miejscu 13 osób i raniąc ponad 130. Jedna osoba zmarła po 10 dniach w szpitalu w wyniku odniesionych ran. Uciekając z miejsca zbrodni, napastnik ukradł samochód i zabił nożem jego właściciela, po czym wjechał w trzech katalońskich policjantów, raniąc jednego z nich. 21 sierpnia został zastrzelony przez Mossos d’Esquadra (formację katalońskiej policji) niedaleko stacji benzynowej w Subirats; miał na sobie pas szahida. Dziewięć godzin po ataku w Barcelonie pięciu członków tej samej komórki terrorystycznej wjechało Audi A3 w przechodniów w Cambrils, po czym zaatakowali ludzi nożami, siekierami i maczetami, zabijając 63-letnią kobietę i raniąc sześć innych osób. Wszyscy sprawcy zostali zastrzeleni przez policję. Dzień przed atakiem na La Rambla w przypadkowym wybuchu bomby w Alcanar zginęło dwóch terrorystów, jeden został ranny; wszyscy pochodzili z Maroka. Mieszkanie okazało się być składem broni, znaleziono też TATP (nadtlenek acetonu, służy do przygotowywania materiałów wybuchowych), kanistry z propanem i butanem. Sprawcy przygotowywali atak na ogromną skalę.

18 sierpnia — Turku, Finlandia
Około godziny 16 w centrum Turku w ataku nożownika zginęły dwie kobiety, a osiem innych osób zostało rannych. Napastnik, 23-letni Marokańczyk Abderrahman Bouanane, został aresztowany. Utożsamiał się z Daesh, zradykalizował się 3 miesiące przed atakiem.
18 sierpnia — Şemdinli, Turcja
Miejscowy strażnik zginął, a drugi został ranny po tym, jak nastąpili na minę PKK.
19 sierpnia — Surgut, Rosja
Siedem osób zostało rannych w ataku nożownika. Napastnik, Masa’ud al Surghuti, został zastrzelony przez policję. Wcześniej przysięgał wierność al-Baghdadiemu, przywódcy Daesh.
24 sierpnia — Warszawa, Polska
Przed koncertem amerykańskiego zespołu rockowego Allah-Las w Warszawie 24-letni izraelski islamista ranił nożem policjanta. Dzień wcześniej przed koncertem tej samej grupy w Rotterdamie w pobliżu miejsca planowanego występu znaleziono vana z butlami gazowymi; koncert odwołano. Warszawski występ przebiegł bez zakłóceń.
25 sierpnia — Bruksela, Belgia
Dwóch żołnierzy zostało lekko rannych w ataku maczetą niedaleko Wielkiego Placu w Brukseli. Powiązany z Daesh napastnik, 30-letni Somalijczyk z belgijskim obywatelstwem Haashi Ayaanle, został zastrzelony na miejscu.
25 sierpnia — Londyn, Anglia
Trzej policjanci zostali lekko ranni podczas aresztowania 26-letniego urodzonego w Bangladeszu Brytyjczyka z ok. 120-centymetrowym mieczem samurajskim w samochodzie niedaleko Pałacu Buckingham.
26 sierpnia — Donbas, Ukraina
Wybuch niedaleko punktu kontrolnego ukraińskiego wojska ranił dwie kobiety, 56- i 60-latkę. O atak podejrzewa się donieckich separatystów.
28 sierpnia — Kaspijsk, Rosja
Jeden policjant zginął, a drugi został ranny w ataku dwóch islamistów na stacji benzynowej w Dagestanie. Obaj napastnicy zostali następnie zastrzeleni.
29 sierpnia — Lice, Turcja
Bojownicy PKK zatrzymali samochód Ramazana Muli, następnie przywiązali go do drzewa i zastrzelili, a samochód — należący do jego brata, miejscowego strażnika — podpalili.
29 sierpnia — Şırnak, Turcja
W ataku bojowników PKK zginęło trzech robotników budowlanych w południowo-wschodniej Turcji.
31 sierpnia — Izmir, Turcja
Ośmiu pasażerów więziennego autobusu wahadłowego zostało rannych w wybuchu ukrytej w pojemniku na śmieci bomby. Turecka policja podejrzewa PKK.
3 września — Çukurca, Turcja
W ataku moździerzowym PKK zginął turecki żołnierz.
6 września — prowincja Hakkâri, Turcja
Dwóch robotników zginęło, a trzech zostało rannych w ataku PKK na południowym wschodzie kraju.
7 września — Durankaya, Turcja
Bojownicy PKK z bronią automatyczną zaatakowali dom burmistrza Durankayi. W okolicy doszło też do wybuchu. Nikt nie ucierpiał.
8 września — Bingöl, Turcja
W operacji przeciwko bojownikom PKK zginął turecki żołnierz, drugi został ranny.
9 września — prowincja Siirt, Turcja
65-letni mężczyzna zginął w szturmie bojowników PKK na wioskę na południowym wschodzie kraju.
10 września — prowincja Diyarbakır, Turcja
Turecki żołnierz został lekko ranny w samobójczym ataku bojownika PKK.
15 września — Londyn, Anglia
30 osób zostało rannych w częściowej eksplozji prymitywnej bomby domowej roboty w pociągu na stacji Parsons Green w londyńskim metrze około godziny 8. Większość ofiar ucierpiała z powodu poparzeń. Sprawca to 18-letni Irakijczyk Ahmed Hassan. Zeznał, że został zmuszony do przejścia szkolenia Daesh i bał się o życie członków swojej rodziny w razie nieposłuszeństwa wobec organizacji.
15 września — Paryż, Francja
Około 6:30 mężczyzna z nożem zaatakował żołnierza przy stacji metra. Nikomu nic się nie stało. Podczas ataku sprawca wykrzykiwał hasła związane z ekstremistyczną ideologią islamistyczną Daesh.
22 września — prowincja Hakkâri, Turcja
Turecki żołnierz zginął w ataku bombowym PKK na południowym wschodzie kraju.
23 września — Donieck, Ukraina
8 osób zostało rannych w dwóch eksplozjach w Doniecku. Władze Donieckiej Republiki Ludowej uznały to za próbę zamachu na ministra finansów, Aleksandra Timofiejewa, który został poważnie ranny w ataku.
25 września — Şemdinli, Turcja
W ataku moździerzowym na placówkę żandarmerii zginął nielegalny imigrant, a pięć czekających na przyznanie azylu osób zostało rannych. Za atakiem stała PKK.
25 września — Ağrı, Turcja
Terroryści powiązani z PKK zabili trzech migrantów i ranili siedmiu innych w strzelaninie na wschodzie kraju.
1 października — Marsylia, Francja
Nielegalny imigrant z Tunezji, 29-letni Ahmed Hanachi, na Dworcu Świętego Karola w Marsylii zaatakował i zabił nożem dwie kobiety, 20-letnią studentkę medycyny i 21-letnią studentkę pielęgniarstwa. Ofiary były kuzynkami. Napastnik próbował też zaatakować patrolujących dworzec żołnierzy, ale został zastrzelony przez jednego z nich. Do ataku przyznało się Daesh.
1 października — Şırnak, Turcja
Żołnierz i miejscowy strażnik zginęli, a czterech innych strażników zostało rannych w strzelaninie z bojownikami PKK. Działania były częścią prowadzonej w tym regionie operacji antyterrorystycznej.
4 października — Yüksekova, Turcja
Czterech tureckich żołnierzy zginęło, a czterech innych zostało rannych po tym, jak pojazd, którym jechali, najechał na minę-pułapkę PKK.
7 października — Diyarbakır, Turcja
Dwóch miejscowych strażników zginęło, a jeden został ranny w wybuchu bomby. Za atak odpowiada PKK.
8 października — Ateny, Grecja
Rankiem ośmiu członków anarchistycznej bojówki Rubicon rozbili młotami szklane drzwi Generalnego Sekretariatu Systemów Informacyjnych (GSIS). Nikomu nic się nie stało.
16 października — Çukurca, Turcja
Dwóch żołnierzy zginęło w wybuchu bomby PKK.
17 października — Mersin, Turcja
18 osób zostało rannych w ataku bombowym na pojazd policyjny. O atak podejrzewa się PKK.
19 października — prowincja Hatay, Turcja
Powiązani z PKK terroryści zaczęli strzelać do tureckich żołnierzy, ale uciekli, gdy zaatakowani wojskowi odpowiedzieli ogniem. Nikt nie ucierpiał.
5 listopada — Nazrań, Rosja
W strzelaninie, która wywiązała się podczas kontroli policyjnej, zginął policjant i dwóch napastników, z których jeden próbował chwilę wcześniej przeprowadzić samobójczy atak. Odpowiedzialność przypisuje się Batalionowi Imama Szamila.
7 listopada — Ateny, Grecja
W centrum Aten bojownicy Organizacji na rzecz Rewolucyjnej Samoobrony otworzyli ogień z AK-47 do ochraniających siedzibę partii PASOK policjantów prewencji. Nikomu nic się nie stało.
16 listopada — Şemdinli, Turcja
Bojownicy PKK zastrzelili dwóch tureckich żołnierzy i ranili trzeciego w ataku w prowincji Hakkâri.
7 grudnia — Amsterdam, Holandia
Niosący palestyńską flagę 29-letni Syryjczyk Saleh Ali zaatakował drewnianą pałką żydowską restaurację. Zniszczone zostały okna restauracji. Nikomu nic się nie stało. Mężczyzna został wypuszczony z aresztu przez holenderski sąd, mimo że jako wyszkolony żołnierz brał udział w syryjskiej wojnie domowej i nie krył, że planuje następne ataki.
22 grudnia — Ateny, Grecja
Nikt nie ucierpiał w wybuchu bomby przed sądem w Atenach. Za atak odpowiadały Konspiracyjne Komórki Ognia.
24 grudnia — prowincja Hakkâri, Turcja
Dwóch tureckich żołnierzy zginęło, a jeden został ranny w wybuchu bomby PKK.
27 grudnia — Sankt Petersburg, Rosja
W wybuchu bomby domowej roboty w przechowalni supermarketu w Sankt Petersburgu rannych zostało 18 osób. Nikt nie zginął. Do zamachu przyznało się Daesh, jednak według rosyjskiej policji sprawcą był 35-letni Dmitrij Łukanienko, mający zaburzenia psychiczne były członek sekty newage’owej.
28 grudnia — Adana, Turcja
Nikt nie ucierpiał w ataku bombowym, którego celem był prawdopodobnie posterunek policji. O atak podejrzewana jest PKK.
31 grudnia — Berlin, Niemcy
23-letni syryjski islamista zaatakował 50-letniego mężczyznę w berlińskim metrze. Wcześniej spytał go o pochodzenie i nazwał „niewiernym”. Sprawca zaatakował także inne osoby, ale ranny został tylko 50-latek.
PODSUMOWANIE
W 2017 roku doszło w Europie do 123 ataków lub incydentów o charakterze terrorystycznym, w których w sumie zginęło 268 osób, a 1216 zostało rannych.
Na całym świecie w zeszłym roku doszło do 1535 zamachów terrorystycznych. W 9 z nich zginęło po 100 i więcej osób. Żaden z nich nie miał miejsca w Europie (do ataków tych doszło w Syrii, Afganistanie, Libii, Somalii i Egipcie).
Zdjęcie tytułowe: kwiaty, kartki i balony składane w hołdzie ofiarom zamachu w Manchesterze. Autor: Tomasz Kozlowski/Wikimedia Commons.
Piszcie prawde o neobandrowcach terroryzujacych ludnosc cywilna Donbasu