Problemy ekologiczne często mogą stanowić wyzwanie dla państw, zarówno całego społeczeństwa, ich normalnego funkcjonowania oraz nawet szeroko pojętego bezpieczeństwa narodowego. Katastrofy ekologiczne wywołują skutki bezpośrednie jak i pośrednie w owym kontekście.
Pomimo tego, iż świadomość społeczeństwa na przestrzeni lat zdecydowanie wzrosła to problemy nadal się zdarzają. Ziemia stale zmaga się z zagrożeniami dotyczącymi życia ludzi, roślin i zwierząt.
Najważniejszymi z nich są:
- zanieczyszczenia powietrza;
- zanieczyszczenia wód;
- działalność człowieka, brak odpowiedniego recyklingu;
- fast fashion;
- kwaśne deszcze;
- efekt cieplarniany;
- dziura ozonowa;
- degradacja gleb;
- globalne ocieplenie;
i wiele innych. W tym artykule skupię się głównie na tych, na które my jako ludzie mamy duży wpływ.
Zanieczyszczenia powietrza
Do atmosfery stale przenikają duże ilości niepożądanych substancji, takich jak gazy, pary tlenków węgla, azotu, siarki, związki metali ciężkich, pyły, popioły i sadze. Niewątpliwie spotęgowane zostało to przez rewolucję przemysłową oraz wzrost liczby ludności. Z problemem tym zmagają się głównie większe aglomeracje, w których substancje te mogą się kumulować za pośrednictwem przemysłu chemicznego i spalin samochodowych, czyli przemysłu transportowego. Nadmienić należy także okresy grzewcze, pojawianie się zanieczyszczeń jest o wiele częstsze i bardziej widoczne.
Skutkiem zanieczyszczenia powietrza mogą być wszelakie choroby i schorzenia układu oddechowego jak i serca, złe samopoczucie oraz częstsze bóle głowy. Jakość powietrza wpływa także na uprawę roślin, czy też spadek plonów.
Jak to zmienić?
Należy rozsądniej wybierać przedmioty codziennego użytku, częściej korzystać z roweru bądź komunikacji miejskiej, a nawet pomyśleć nad zmianą ogrzewania domu na bardziej ekologiczne. Dodatkowo, aby polepszyć jakość życia warto pomyśleć nad oczyszczaczem powietrza, dzięki któremu będziemy mieć jeszcze większy wpływ na jego jakość w naszym otoczeniu.
Zanieczyszczenia wód
Tutaj także, jak w przypadku zanieczyszczenia powietrza duży wpływ ma rozwijający się przemysł, odprowadzanie ścieków do rzek, jezior, pobliskich strumieni, nieodpowiednie oczyszczanie ścieków, stosowanie zbyt wielu nawozów sztucznych przez przemysł rolniczy oraz za duża ilość spalin przez transport lądowy i wodny.
Jak to zmienić?
Należy poprawić efektywność oczyszczania ścieków. Niestety wiąże się to z wysokimi kosztami. Oprócz tego można budować nowe obiekty, bądź modernizować już istniejące. Należy stale kontrolować jakość wód i dążyć do jej polepszania.
Działalność człowieka i brak odpowiedniego recyklingu
Do działalności człowieka zaliczyć trzeba także stale rosnącą ilość odpadów komunalnych oraz poprodukcyjnych. Stosowanie zbyt dużej ilości plastiku.
Brak odpowiedniego recyklingu, bądź zła i szkodliwa utylizacja to najczęściej spotykane problemy.
Jak to zmienić?
Powinniśmy zapoznać się z odpowiednimi zasadami dot. recyklingu i utylizacji oraz przekazywać poprawne zasady młodszym pokoleniom. Należy wprowadzać w życie odpowiednie programy naprawcze przepisy prawne. Najważniejsze jest to, aby uświadamiać, dawać dobry przykład i przede wszystkim dbać o planetę.
Fast fashion
Pojęcie fast fashion oznacza modę, w której marki masowo produkują ubrania i wszelkie dodatki na wzór najnowszych trendów. Proces ten jest tak szybki poprzez produkcję na całym świecie. Dodatkowo, często niskie płace dla pracowników oraz słabą jakość materiałów. Fast fashion napędza konsumpcjonizm, zachęcające ceny oraz stale zmieniające się wystawy sklepowe kuszą oko.
Szybka moda ma bardzo niekorzystny wpływ nie tylko na stan naszego portfela, ale także planety. Wszystkie wyżej wymienione problemy możemy spotkać właśnie tu. Emisja dużej ilości gazów cieplarnianych, szycie z poliestru, który nie zostaje poddany recyklingowi. Bawełna używana w masowej hodowli powoduje przedostawanie się do wód gruntowych wielu chemikaliów. Ma to fatalny wpływ na środowisko i wszystkie żywe organizmy. Kolejno po zakupieniu sami konsumenci wielokrotnie wyrzucają ubrania zamiast oddać je do firm, które mogą dać im drugie życie poprzez odnowę ich i ponowną sprzedaż. Istnieje wiele lepszych alternatyw od pozbywania się niemodnej już odzieży. Warto nadmienić, że często sami producenci z za dużą ilością ubrań nie radzą sobie zbyt dobrze. To co im zostaje spalają, co dodatkowo szkodzi środowisku.
Jak to zmienić?
Możemy postarać się zatrzymać fast fashion tylko poprzez wspieranie mniejszych marek. Być może poprzez kupowanie lepszej jakości ubrań, od polskich producentów nie będziemy zmuszeni robić zakupów odzieżowych co chwilę. Kupowanie klasycznych krojów i kolorów to też duży krok do oszczędności.
Do czego mogą prowadzić wspomniane zaniedbania?
Wyżej opisane problemy wynikające z bezpośredniej ingerencji człowieka, jak i wszelkie pozostałe, mogą prowadzić do powiększania się problemu ekologicznego. Nie każde działanie widać od razu, czasem zagrożenia są skutkiem paru lat zaniedbań. Największe zagrożenia z którymi przychodzi nam się zmierzyć to:
- zatrucia wód m.in rzek najświeższym przykładem jest tutaj Odra skażone ofiary, śmierć setek tysięcy zwierząt. Samoczyszczenie się rzeki przy takim skażeniu będzie mogło trwać nawet kilkanaście lat. Skażenia przeszkadzają w prawidłowym funkcjonowaniu danego obszaru, często wody zasilają pewne procesy.
Zatrucie wody powoduje: przenoszenie szkodliwych związków przez ptactwo, przenikanie skażeń do wód gruntowych, brak jakiejkolwiek możliwości rozwijania atrakcji- spływy kajakowe, rejsy, brak prawidłowego działania hoteli i ośrodków wypoczynkowych w jej pobliżu, brak tak dużej ilości turystów w rejonach Odry.
- efekt cieplarniany– to jedno z najbardziej niebezpiecznych zagrożeń ekologicznych. Polega ono na wzroście temperatury na ziemi z powodu gazów cieplarnianych, które obecne są w atmosferze, zwłaszcza dwutlenku węgla. Efekt cieplarniany to główna przyczyna ocieplania się naszego klimatu. Może prowadzić on do różnego rodzaju klęsk ekologicznych- powodzie, huragany, tornada, susze, topnienie lodowców, z którym wiąże się wzrost poziomu wód w oceanach. Efekt cieplarniany to w głównej mierze pośrednia przyczyna ludzkich działań. Naraża on na wyginięcie wielu gatunków roślin jak i zwierząt, które nie są w stanie w pełni przystosować się do stale zmieniających się warunków klimatycznych. Temat efektu cieplarnianego wywołuje wiele niezgody, ekolodzy jasno podkreślają swoje zaniepokojenie, przez co w państwie może dochodzić do konfliktów. Problem nie jest błahy, a z roku na rok coraz groźniejszy. Wiele państw powinno zacząć naprawiać swoją politykę w tym kierunku, aby zadbać nie tylko o planetę, ale także o bezpieczeństwo swojego narodu.
- dziura ozonowa, która stale się powiększa Polega na zmniejszeniu się stężenia ozonu w stratosferze. Znajduje się ona na 20-30 km nad ziemią. Jej tworzenie się spowodowane jest zwiększoną emisją freonów, które także wytwarzane są przez ludzi. Związki te znajdują się w aerozolach, klimatyzacji, i lodówkach. Efektem dziury ozonowej może być wzrost szkodliwego promieniowania UV, które wpływa na nasze zdrowie. Wywoływać ona może także topnienie lodowców, co wywoła zalanie dużej ilości aglomeracji na przestrzeni kilku lat, a to zagraża ludności.
- degradacja gleb– to zmiana fizycznych lub biologicznych parametrów gleby. Na skutek degradacji dochodzi do pogorszenia się warunków prawidłowego rozwoju roślin. W efekcie- coraz mniej gleb może być wykorzystywanych do celów rolniczych czy też w leśnictwie. Do głównych przyczyn degradacji ziem zalicza się stosowanie nawozów sztucznych, kwaśne deszcze, wycinki lasów, emisji gazów, w wyniku zanieczyszczeń przemysłowych oraz atmosferycznych. Degradacja pod względem bezpieczeństwa może wpływać na państwo pod kątem zmuszenia ludzi do przeprowadzek, po to aby zamieszkać tereny z lepszą glebą.
- wylesienie Ziemi– zjawisko nazywane deforestacją nie wpływa dobrze na nasze dbanie o środowisko, otóż wycinka drzew w większości prowadzona jest w celach przemysłowych, aby pozyskać surowiec budowlany czy grzewczy. Do wylesienia dochodzi także wskutek budowania nowych dróg, fabryk, obiektów sportowych i linii kolejowych. Do wylesienia dochodzi także poprzez pożary. Deforestacja zagraża wszystkim organizmom, dla których las jest środowiskiem naturalnym. Wylesienie ma wpływ także na nas, ludzi- przyczynia się ono do wzrostu globalnego ocieplenia, zwiększa ryzyko powodzi oraz susz. Natura nam pomaga pod względem psychologicznym. Tezę tą poprzeć należy wynikami badań otrzymanymi z pisma „Ecological Applications” które wskazują na to, że w ciężkim dla nas okresie warto korzystać z dobrodziejstw przyrody. Jego autorami byli naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego przeprowadzili oni ankiety wśród 3 tys. mieszkańców stolicy Japonii. Pytali ich o częstość odwiedzin zielonych terenów i możliwość oglądania przyrody przez okno, a także sprawdzali pięć parametrów zdrowia psychicznego – obecność depresji, satysfakcję z życia, subiektywne poczucie szczęścia, poczucie własnej wartości oraz poczucie osamotnienia. Obydwa sposoby obcowania z przyrodą okazały się przynosić umysłowi korzyści.Więcej czasu na łonie natury oraz obecność jej przejawów za oknem wiązały się z wyższym poczuciem własnej wartości, satysfakcją z życia i poczuciem szczęścia i jednocześnie niższym poziomem depresji i poczucia samotności. Aby zapobiegać wylesieniu powinniśmy decydować się na sadzenie drzew poprzez udział w wielu akcjach ekologicznych.
- degradacja zasobów wody pitnej– tylko 1% zasobów wody na świecie to źródło wody pitnej. Z powodu jej deficytu codziennie umierają ludzie, najbardziej dotknięte tym problemem są kraje Trzeciego świata w których niejednokrotnie były one powodem do walk. Na skutek zmian klimatycznych zasoby te stale się zmniejszają, a koszty aby ją pozyskać ciągle rosną. Zapotrzebowanie na wodę stale rośnie.
- kwaśne deszcze– poprzez nie dochodzi do pogorszenia stanu gleby, powietrza, lasów i wód. Niebezpieczne substancje zagrażają całym ekosystemom, szkodzą one także społeczeństwu, narażeni dzięki nim jesteśmy na różne choroby. Wyniszczają one także budynki i zabytki. Kwaśne deszcze to także w dużym stopniu działalność człowieka- pośredni skutek procesów przemysłowych, spalaniu węgla, benzyny i oleju napędowego.
Podsumowanie
Problemom ekologicznym można przeciwdziałać na poziomie systemowym i jednostkowym. Aby im zapobiegać podkreślić należy, że mają coraz większy wpływ na nasze bezpieczeństwo i to nie tylko w naszym państwie ale i na całym świecie.
7 problemów ekologicznych, z jakimi zmaga się współczesny świat
Zagrożenia ekologiczne: do czego mogą doprowadzić? Czy jesteśmy w stanie je zredukować?
Regularny kontakt z naturą pomaga chronić psychikę w czasie epidemii