Crash testy
Gdy kupujemy samochód zawsze bierzemy pod uwagę różne parametry. Interesuje nas moc auta, ilość spalanego paliwa itd. Jednak to nasze bezpieczeństwo powinno być najważniejsze. Przed zakupem konkretnego modelu warto sprawdzić jakie są jego noty w rankingu Euro NCAP.
Czym jest organizacja Euro NCAP
Euro NCAP to niezależna, niedochodowa organizacja założona w 1997 roku przez Transport Research Laboratory. Jej siedziba znajduje się w Belgii. Ich działalność polega na przeprowadzeniu czterech crash testów na poszczególnych modelach samochodów. Poprzez test zderzeniowy samochodu sprawdza się jego system bezpieczeństwa biernego. W trakcie zderzenia rejestruje się obraz wideo (1000 kl/s) oraz sygnały z czujników umieszczonych na pokładzie samochodu oraz zamontowanych w manekinach w celu pomniejszej szczegółowej analizy. Wyniki publikowane są w 5 stopniowej skali.
Rodzaje crash testów
Pierwszym testem jest tzw. zderzenie czołowe, które polega na uderzeniu 40% przedniej części samochodu w nieruchomą, deformowalną przeszkodę przy prędkości 64 km/h. Drugim zderzeniem jest zderzenie boczne. W bok nieruchomego samochodu na wysokości słupka, od strony kierowcy uderza z prędkością 50 km/h przeszkoda. Kolejnym testem jest zderzenie z pieszym. Imituje się taki wypadek poprzez wystrzelenie z prędkością 40km/h manekinów w różne punkty z przodu pojazdu (na masce, na wysokości przednich reflektorów, na przednim zderzaku). Ostatnim rodzajem testu jest zderzenie ze słupem, które polega na uderzeniu bokiem samochodu w ustawiony na ruchomej platformie słup z prędkością 29 km/h. W Szwecji wykonuje się dodatkowy test tzw. zderzenie z Łosiem. W różnych częściach świata crash testy (przeprowadzane przez inne organizacje) różnią się od siebie. Przykładowo w Afryce sprawdza się zderzenie ze słoniem. Natomiast w Ameryce manekiny imitujące przechodniów lub kierowcę są cięższe.
Jak czytać gwiazdy
Wyniki crash testów prezentowane są w pięciogwiazdkowej skali, która ujmuje nie tylko to jak dany samochód wypadł w trakcie zderzenia, ale również czy jego wyposażenie bezpieczeństwa jest dostępne na rynku dla przeciętnego konsumenta. Im więcej gwiazdek tym lepiej, należy jednak pamiętać, że z roku na rok samochody są modernizowane i najwyższy wynik osiągnięty przykładowo w 2010 roku nie jest równy pięciu gwiazdkom z 2022 roku.
„Best in Class Cars of 2021”
Konkurs „Best in Class Cars of 2021” rozpatrywany jest w 6 kategoriach. Największym wygranym okazał się Mercedes EQS, który zwyciężył w dwóch kategoriach – samochodów luksusowych oraz pojazdów czysto elektrycznych. W kategorii małych SUV-ów zwycięzcą został Nissan Qashqai. W kategorii dużych SUV-ów pierwsze miejsce zajęła w pełni elektryczna Skoda Enyaq iV. Wśród małych aut rodzinnych wygrała nowa Skoda Fabia. Z kolei Toyota Yaris Cross zajęła pierwsze miejsce w kategorii małe MPV.
Zakończenie
Organizacja Euro NCAP znacznie przyczyniła się do wzrostu bezpieczeństwa na drogach. Dzięki testom przeciętny użytkownik potrafi ocenić, które auto będzie dla niego najlepsze. Przez to marki samochodowe zaczynają ze sobą konkurować w kwestii bezpieczeństwa. Także przy kupnie samochodu warto zwracać uwagę na osiągnięte gwiazdki w crash testach, aby zapewnić sobie i najbliższym bezpieczną podróż.
Źródła
https://www.autocentrum.pl/euroncap/
https://www.motofakty.pl/artykul/euro-ncap-ranking-najmniej-bezpiecznych-aut.html
Zdjęcie główne: Insurance Institute for Highway Safety