Mówiąc o organizacjach terrorystycznych czy ekstremistycznych, często przywołujemy takie organizacje jak ISIS czy to Al-Kaida. Jest to podyktowane głównie tym, że są to organizacje, które odbiły się szerokim echem w mediach. Często przez taki pogląd nie dostrzegamy bądź nie zdajemy sobie nawet sprawy z istnienia grup, które w ukryciu dążą do dominacji nad światem, jego swoistego oczyszczenia. Taką organizacją jest właśnie Zakon Dziewięciu Kątów.
Powstanie organizacji
Swoje powstanie datuje na lata sześćdziesiąte XX wieku. Zakon powstał w Anglii, w wyniku połączenia się 3 mniejszych grup okultystycznych pod przewodnictwem Wielkiej Mistrzyni oraz przez rekrutację członków z innych, mniejszych świątyń i zakonów. Owe mniejsze grupy składały się z uczniów, studiujących pod okiem niewielkiej liczby adeptów magii. Grupy te, choć autonomiczne, związane były z tą samą tradycją i działały pod kontrolą jednego Mistrza. Nauczania oraz działania jednostek były tajne. Niedługo do nich zaczęli przechodzić członkowie innych, także niewielkich grup, takich jak na przykład The Temple of The Sun czy Black Magic. Liczebność jednej grupy nigdy nie przekroczyła 30 uczniów. Konsolidacja wiązała się z wytworzeniem pewnej wewnętrznej struktury i nadaniem nowemu zakonowi nazwy – Zakonu Dziewięciu Kątów.
Pierwszy członek organizacji
Anton Long– Pierwszym inicjowanym członkiem był Anton Long. Opisuje siebie jako obywatela brytyjskiego, który dzieciństwo i młodość spędził w Azji, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Twierdzi, że przed dołączeniem do ONA (Order Of Nine Angles) przez kilka lat interesował się okultyzmem, był związany z sabatem Fenlenda w 1968 roku, a następnie przeniósł się do Londynu, gdzie praktykował magię ceremonialną opartą na doktrynach Złotego Brzasku i Alistera Crouli. Przyznał się również do udziału w Manchesterskiej grupie satanistycznej i Kościele prawosławnym pod opieką Raya Bogarta. Od końca lat 70. wspierał tworzenie nowych grup ONA. Stworzył mnóstwo tekstów, modyfikując mity, legendy i strukturę organizacji. Istnieją ugruntowane podejrzenia, że David Myatt, brytyjski neonazista, który uczestniczył w licznych brytyjskich organizacjach neonazistowskich promujących brutalne rozwiązywanie problemów społecznych i walkę o dobro rasy aryjskiej, ukrywa się pod pseudonimem Anton Long. Wiadomo, że w 1998 roku przyjął islam i fascynował się dżihadem przeciwko Izraelowi i jego zachodnim sojusznikom. W 2010 roku ogłosił, że odchodzi od islamu i przechodzi na ezoteryczny system wierzeń, który określił jako „Numinozyjny szlak”.
Kult Jednostki- Jedną z głównych zasad Zakonu jest rozwój cywilizacji jako całości i człowieka w ogóle. Poprzez rozwój organizacja ta myśli o powstaniu społeczeństwa satanistycznego, swego rodzaju imperium. System nowej kreacji, proklamowany elitaryzm, musi być odrodzeniem narodowym. Według ONA tylko on pozwoli osiągnąć satanistyczne cele. Dlatego konieczne jest doprowadzenie do upadku systemów demokratycznych. Według organizacji ten system tłumi nasze wartości, a idee równości i wolności są tylko abstrakcyjnymi ideami, a starania o ich realizację nie będą prowadziły do rozwoju człowieka. Wykłady i szkolenia ONA uczą, jak przetrwać w ekstremalnych warunkach, w brutalnym świecie. Kościół Szatana i Świątynia Seta, a być może wiele innych organizacji satanistycznych, sprzeciwiają się egalitaryzmowi, ale ONA kładzie wyraźny nacisk na praktyczne wdrażanie, opracowywanie konkretnych i szerokich planów działania. Stowarzyszenie nie ogranicza się do wyrażania postulatów lub rozwijania tylko programów teoretycznych. Według wykładowcy o tematyce satanistycznej Jespera Aagaarda Petersena, dla osób zaangażowanych w tę grupę satanizm nie jest tylko religią, ale sposobem na życie. Zakon uznaje swoją ideologię za pracowite, indywidualne osiągnięcie Nietzscheańskiego pokonywania siebie, kładąc nacisk na osobisty postęp poprzez ryzykowne, odważne i praktyczne działania. Dlatego celem organizacji jest tworzenie nowej jedności poprzez bezpośrednie doświadczenie, praktykę i samodoskonalenie, przy użyciu Prawa Zakonu, opartego na praktycznych i faktycznych czynach, a nie tylko poprzez odprawianie rytuałów. Wymaga to wyruszenia w strefę nielegalną i zakazaną, aby uwolnić praktykującego od uwarunkowań kulturowych i politycznych, m.in. za sprawą przestępczego charakteru.
Radykalne postawy
Rasizm i antysemityzm – Organizacja wierzy, że nazistowskie Niemcy są praktyczną manifestacją ducha satanistycznego, świętym światłem w pokojowym i ponurym świecie. Twierdzą, że Holokaust jest mitem stworzonym przez syjonistów, by oczernić nazistowski rząd po II wojnie światowej i wymazać jego osiągnięcia z pamięci Zachodu. ONA wierzy, że neonazistowska rewolucja była konieczna, aby stworzyć imperium, które pozwoliłoby ludzkości wejść do galaktycznej cywilizacji przyszłości, ale kilka tekstów ONA podkreśla, że członkowie muszą zdawać sobie sprawę, że neonaziści i rasiści nie są wyznawcami prawdziwych przekonań, lecz byli oni tylko „częścią złowrogiej cywilizacji przyszłości”.
Kult nadczłowieka – Członkowie ONA powołując się na filozofię Nietzschego, kultywują ideologię nadczłowieka. Objawia się to licznymi działaniami, wykraczającymi poza moralne normy, takimi jak zabójstwa, składanie ofiar z ludzi i krwawe rytuały. Zdaniem organizacji tylko takie działania pozwalają człowiekowi wykroczyć poza moralność “zwykłych ludzi” i pozwalają stać się swoistym nadczłowiekiem.
Inicjacja i własny rozwój w organizacji – Zakon dziewięciu kątów ma ściśle określoną hierarchię. System awansów składa się z siedmiu etapów. Organizacja uważa się za ściśle elitarny twór, przez to awansowanie na kolejne stopnie jest bardzo trudnym zadaniem. Proces przystępowania do sekty zaczyna się od inicjacji, lecz zanim ona się rozpocznie kandydat jest zobligowany do wykonania kilku zadań, które są mu przekazywane przez Mistrza. Mistrzowie są dla kandydata duchowymi opiekunami, którzy nadzorują jego ścieżkę rozwoju. Sama inicjacja nie jest wszystkim, kandydat jest poddawany testom których często sam nie jest świadomy. Jest często stawiany w nieoczekiwanych i kłopotliwych sytuacjach, których celem jest to, aby zdał sobie sprawę z tego, że to nie sama sekta go poddaje tym tym testom, lecz to on ma sprawdzić samego siebie. Dzięki takiemu zabiegowi zakon chce wyciągnąć z kandydata jego własne motywacje i jakie jest jego zaangażowanie w sprawę.
Niemoralne testy – Osoba poddająca się inicjacji musi liczyć się z bardzo trudnymi zadaniami, których wykonanie będzie wymagało wykazaniem się ponadprzeciętnym intelektem oraz tężyzną fizyczną. Do takich zadań można zaliczyć: spędzenie samotnie miesiąca księżycowego w ciemnej jaskini, przeżycie samemu w lesie oraz poznania zagrożeń, jakie niesie potęga natury, czy to poznanie nowych intelektualnych umiejętności jak np. opanowanie wyższej matematyki. Przechodząc przez ten etap, adept wkracza w moment w którym musi rozwinąć własną grupę magiczną, aby w kolejnym etapie mógł razem z nią poznawać arkana magii, natomiast ostatni etap, o którym mamy jakiekolwiek informacje kończy się 80- milową wędrówką w całkowitej izolacji. O dalszych progach wtajemniczenia w struktury sekty wiemy praktycznie nic.
Zdaniem Jeffreya Kaplana, specjalisty akademickiego skrajnej prawicy, te wymagające pod względem fizycznym i psychicznym zadania inicjacyjne odzwierciedlają koncepcję ONA jako organizacji awangardowej złożonej z małej koterii nietzscheańskich elit.
Charakterystyczne cechy:
decentralizacja – Order of Nine Angles jest organizacją tajną. Cechuje ją brak jakiejkolwiek administracji centralnej, zamiast tego jest skonstruowana z sieci sprzymierzonych członków, określanych jako “kolektyw”. Zakon “nie jest zorganizowaną lożą ani świątynią, ale raczej ruchem, subkulturą lub być może meta kulturą”. Poprzez brak centralizacji oraz tego, że nie posiadają jednego lidera zakon jest w stanie przetrwać, nawet gdyby jedna z jego komórek została zniszczona. Oryginalna komórka organizacji znana jako “Noxion Zero” znajduje się w Shropshire w Wielkiej Brytanii, natomiast inne kolektywy są rozsiane po całym świecie w takich państwach jak Stany Zjednoczone, Brazylia, Egipt, Hiszpania, Rosja, a nawet Polska.
Agresywna propaganda – Jej główna siła nie leży nie w samej grupie, ale w rozpowszechnianiu materiałów pisanych. Według Senholta „ONA wyprodukowała więcej materiałów na temat zarówno praktycznych, jak i teoretycznych aspektów magii, a także bardziej ideologicznych tekstów na temat satanizmu i ścieżki lewej ręki, niż Kościół Szatana i Świątynia Seta razem wzięte, co czyni Zakon bardzo ważnym graczem w teoretycznej dyskusji na temat tego, czym jest i powinien być satanizm.