Zasada 4U
Zasada 4U stosowana jest na wypadek zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy napastnik uzbrojony jest w broń palną. W niniejszym artykule wyjaśnię co składa się na poszczególne „U” oraz podpowiem, jakie zachowania są pożądane w przypadku gdy znajdujemy się w centrum zamachu.
Uważaj
Służby specjalne na całym świecie stosują tą zasadę. Pierwsze „U”, czyli Uważaj. Zachęca ono do zachowania ostrożności przy odwiedzaniu nowych miejsc. Kiedy jedziesz pociągiem lub siedzisz w restauracji powinieneś zwrócić uwagę na otoczenie. Warto usiąść tak aby widzieć wejście. Jednocześnie powinniśmy odnaleźć wzrokiem wyjścia ewakuacyjne oraz klatki schodowe. Należy podkreślić, iż warto obserwować miejsce, w którym się znajdujemy i zwracać uwagę na to w jaki sposób zachowują się inni pasażerowie, by w przypadku, gdy któraś z tych osób popełniła przestępstwo i policja pytała nas o jej rysopis, nie było dla nas problemem wymienienie choć kilku cech wyglądu podejrzanego. Ważne jest także zwrócenie uwagi na osoby rzucające się w oczy, bądź te których zachowanie odbiega od normy. Gdy trafisz na przedmiot niewiadomego pochodzenia i masz przypuszczenia, że stanowi zagrożenie, powinieneś zgłosić to osobom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo w danym budynku.
Uciekaj
Drugie „U”, czyli Uciekaj. Kiedy dojdzie do sytuacji, w której stajesz się uczestnikiem zamachu terrorystycznego musisz zacząć uciekać. W bezpiecznym miejscu zadzwoń na numer 112, poinformuj służby o zaistniałej sytuacji i w miarę dokładnie opisz co się dzieje, a także ile jest agresorów oraz w co są uzbrojeni.
Ukryj się
Trzecie „U”, czyli Ukryj się. Gdy nie masz możliwości ucieczki powinieneś schować się w miejscu, w którym nie będziesz widoczny dla napastnika. Możesz też zabarykadować się w pomieszczeniu, używając w tym celu stolików, krzeseł, wszystkiego co może opóźnić, możliwie jak najdłużej, wejście zamachowca do środka. Z takiego miejsca nie dzwoń, lecz napisz wiadomość do bliskiej osoby, aby ta poinformowała służby o tym co się dzieje i wezwała niezbędną pomoc. Co ważne, wycisz telefon, gdyż ktoś może próbować się z tobą skontaktować, a przez to napastnik prawdopodobnie zdemaskuje twoją kryjówkę.
Udaremnij atak
Czwarte „U”, czyli Udaremnij atak. Stosujemy się do tej zasady gdy poprzednio wymienione przeze mnie wskazówki nie zadziałały, bądź napastnik nas zaskoczył i nie mieliśmy nawet możliwości wcielenia ich w życie. Na udaremnienie ataku składa się wiele możliwości od walki z zamachowcem po błaganie go o litość. Kiedy masz okazję np. odebrać broń napastnikowi, bo akurat coś odwróciło jego uwagę – zrób to. Gdy nie masz jak udaremnić ataku zacznij prosić o litość, istnieje szansa na to, że do przyjazdu służb na miejsce będziesz w stanie odwrócić uwagę napastnika np. wdając się z nim w dyskusję.
Bibliografia:
Jak postępować w przypadku ataku terrorystycznego?