W kolejnej części prezentujemy garść informacji o kobietach w polskich służbach mundurowych oraz proponujemy wycinek z historii polskiej przestępczości zorganizowanej. Spoza granic — o zaminowanej Kambodży, ucieczce terrorystów z syryjskiej Rakki oraz logotypach, ich symbolice oraz propagandzie w wykonaniu organizacji terrorystycznych.
- Kobiety stanowią 15% ogólnej liczby funkcjonariuszy w Polsce. O tym, jak prezentuje się „kobieca” statystyka w poszczególnych służbach przeczytać można tutaj.
- Czy Polska miała swojego Pablo Escobara? O kryminalnej przeszłości szefa polskiego narkobiznesu lat 90. przeczytacie Państwo w wywiadzie z Jarosławem Maringe.
- Wedle międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych, miny przeciwpiechotne stanowią zakazany środek walki. Jednym z państw, które najbardziej dotknął problem ich masowego wykorzystania, jest Kambodża, która rozminowana zostanie najwcześniej za 10 lat. Więcej w artykule National Geographic.
- Która organizacja terrorystyczna ma najlepsze logo? Jak bogata może być symbolika używana przez te organizacje? W wywiadzie „Terroryzm z Photoshopa” Artur Beifuss, były analityk ds. zwalczania terroryzmu przy ONZ, opowiada o tym zjawisku z niecodziennej perspektywy.
- Kilka miesięcy temu BBC opublikowało reportaż zatytułowany „Raqqa’s dirty secret”, w którym opisano, kto był odpowiedzialny za przedostanie się części bojowników ISIS do Europy [ang].
ZAPRASZAMY DO LEKTURY!
Dział „Linki Bezpiecznika” to cykl wpisów, w których polecamy Państwu lekturę naszych najciekawszych znalezisk z sieci.