Z okazji 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej jedna z naszych autorek – Wanesa Starzyczny – przygotowała 2-odcinkową serię wspomnień odnoszących się do wydarzeń rzeczonej wojny. Część druga poświęcona została realiom niemieckiego obozu w Oświęcimiu, które opisał Witold Pilecki w swoim Raporcie „W”.
Auschwitz-Birkenau to były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady, nazywany także “fabryką śmierci”. Powstał w 1940 roku. Jego głównym zadaniem była eksterminacja Żydów. Szybko jednak zaczęto zsyłać tam również Polaków. Ludzie byli mordowani w komorach gazowych, rozstrzeliwani, katowani, umierali podczas katorżniczych prac i z głodu, a także podczas niehumanitarnych eksperymentów. Szacuje się, że liczba ofiar sięga aż 1 300 000. Komendantami byli Rudolf Höß Arthur Liebehenschel i Richard Baer. Ich rozkazom podlegało około 7000 SS-manów.
Dokładny obraz dokonywanego na terenach obozu ludobójstwa przedstawił rotmistrz Witold Pilecki w swoim raporcie (Raport “W”). Starał się przedstawić “suche fakty”, lecz jak sam napisał “nie jest w stanie opisać tego bez uczuć”. Dokumenty zawierają zatrważającą relację z tamtejszych wydarzeń. W raporcie przewijają się przemyślenia Pileckiego dotyczące człowieczeństwa i pokazują ogrom cierpienia i tragedię ludzi, którzy tam trafili.
Film został zrealizowany na podstawie raportu Witolda Pileckiego.