Służba Celno-Skarbowa wchodzi w skład Krajowej Administracji Skarbowej. Jest jednolitą i umundurowaną formacją, która odgrywa wiodącą rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa skarbu państwa oraz nas, czyli podatników. Tworzą ją funkcjonariusze, zwani potocznie celnikami. To jedna z najmniej docenianych służb w Polsce. Dowodem tego jest chociażby fakt, że do niedawna jej funkcjonariusze nie mieli uprawnień do emerytury mundurowej. Jednocześnie, musieli chodzić w jednolitym umundurowaniu, a panie pracujące w tym zawodzie obowiązywały te same zasady jak np. policjantki. Co za tym idzie, nie mogły sobie pozwolić, np. na mocny makijaż w trakcie trwania służby. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest ta formacja oraz jak znaczącą rolę odgrywa w zapewnieniu bezpieczeństwa. Jej funkcjonariusze są zaangażowani w walkę z przestępczością zorganizowaną, a na co dzień stoją na straży ochrony bezpieczeństwa obszaru celnego Unii Europejskiej oraz obsługują obrót towarowy z zagranicą.
Działalność Służby Celno-Skarbowej
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej, współpracując z innymi formacjami, biorą udział w ryzykownym procederze zwalczania zorganizowanych grup przestępczych, przede wszystkim tych wyłudzających VAT, trudniących się nielegalnym hazardem, organizujących przemyt towarów akcyzowych, a nawet praniem brudnych pieniędzy. Mało tego, ściśle współpracują z służbami działającymi poza granicami RP. Przykładem tego jest chociażby akcja z maja 2021 roku. Mianowicie, współpracując z Europolem i holenderskim Fiordem, zlikwidowali 2 fabryki papierosów. Dodatkowo, przejęli niemal 120 ton tytoniu i prawie 5,5 mln sztuk papierosów, zabezpieczając przy tym maszyny, którymi przestępcy posługiwali się przy ich wyrobie. W Królestwie Niderlandów zdołano zatrzymać wówczas aż 21 osób, natomiast w Polsce było to 9 podejrzanych.
Zdarzają się również sytuację gdy w trakcie kontroli drogowych funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej w samochodach ciężarowych znajdują osoby nieposiadające odpowiednich dokumentów uprawniających do przebywania w Polsce, stąd potrzeba ścisłej współpracy tej formacji ze Strażą Graniczną. Chociażby w listopadzie 2020 r. w Oddziale Celnym w Żywcu miała miejsce sytuacja, podczas której obywatel Bułgarii zgłosił się do odprawy celnej, a funkcjonariusze tego dnia otrzymali informację, że w naczepie jednego z samochodów ciężarowych mogą znajdować się osoby przebywające na terytorium Polski bez dokumentów uprawniających do tego. Dlatego zerwali plomby, po czym ujrzeli sześciu mężczyzn przybyłych do Polski z Afganistanu. Dzięki funkcjonariuszom osoby, które w niedozwolony prawem sposób przekroczyły granicę zostały ujawnione i doprowadzone do strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców. Dodatkowo, wszczęto wobec nich postępowanie administracyjne, którego celem było wydanie decyzji zobowiązującej ich do powrotu.
Niejednokrotnie funkcjonariusze w trakcie kontroli ujawnili próbę przemytu na teren Polski podróbek markowych rzeczy. W pierwszej połowie lipca podlaska KAS zdołała zatrzymać podrobione ekskluzywne zegarki i biżuterię. Podczas tych akcji funkcjonariusze muszą wykazać się niezwykłym opanowaniem, precyzją oraz czujnością. W trakcie kilkugodzinnych przeszukań zwracają uwagę na każdy szczegół kontrolowanych towarów.
Nielegalne automaty do gier
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej dbają także o to, aby nie rozwijała się przestępcza działalność hazardowa. Notorycznie likwidują obiekty, na terenie których urządza się gry hazardowe. Wielokrotnie przeprowadzając zwykłe kontrole trafiają na automaty. Wówczas decydują się na przeprowadzanie eksperymentów procesowych, które upewniają ich, że napotkane urządzenia mają nielegalny charakter. Kolejnym krokiem, jaki muszą podjąć mundurowi, jest przesłuchanie osób znajdujących się w lokalu, a następnie zabezpieczenie gotówki na wypłatę wygranych. Po zakończonych czynnościach nielegalne automaty przewożone są do magazynu Służby Celno-Skarbowej. To właśnie dzięki systematycznemu kontrolowaniu tego nielegalnego procederu w samym województwie kujawsko-pomorskim funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej w 2020 r. zabezpieczyli prawie 200 automatów oraz urządzeń ułatwiających nielegalny hazard.
Znaczenie Służby Celno-Skarbowej
Często niedoceniana Służba Celno-Skarbowa niezaprzeczalnie stanowi istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa finansowego Polski, a także w ochronie bezpieczeństwa obszaru celnego całej Unii Europejskiej. Preambuła ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej kładzie nacisk na cel tej formacji, którym jest: zapewnienie nowoczesnego i przyjaznego wykonywania obowiązków podatkowych i celnych oraz zapewnienia efektywnego poboru danin publicznych. Odgrywają pionierską rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa skarbu państwa oraz nas, podatników. Służba w tej formacji nie jest łatwa, wręcz przeciwnie, pełna poświęceń i zaangażowania. Decydując się na pracę w Służbie Celno-Skarbowej należy liczyć się z tym, że nie do końca wiemy z czym spotkamy się kontrolując samochody ciężarowe. Funkcjonariusz musi być przygotowany na wszystko. Otwierając naczepę można natknąć się na osoby nieposiadające odpowiednich dokumentów uprawniających do przebywania w Polsce, podrobioną markową odzież lub osoby organizujące przemyt towarów akcyzowych.
Źródła:
https://kurier-nakielski.pl/kas-likwiduje-punkty-nielegalnych-gier/
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20160001947/U/D20161947Lj.pdf
https://www.youtube.com/watch?v=gC38pEyFyO0
https://www.youtube.com/watch?v=goeXxUhvmiA