Z okazji 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej jedna z naszych autorek – Wanesa Starzyczny – przygotowała 2-odcinkową serię wspomnień odnoszących się do wydarzeń rzeczonej wojny. Część pierwsza to portret rotmistrza Witolda Pileckiego.
Rotmistrz Witold Pilecki to znany nam wszystkim bohater II Wojny Światowej, ochotnik do Auschwitz i tzw. żołnierz wyklęty. Urodził się 13 maja 1901 roku w Ołomuńcu. W latach 1919- 1921 służył w Wojsku Polskim i walczył z bolszewikami. Po agresji III Rzeszy na Polskę walczył jako dowódca plutonu w szwadronie kawalerii dywizyjnej 19 Dywizji Piechoty Armii “Prusy”.
Po zakończeniu kampanii wrześniowej udał się do Warszawy, gdzie rozpoczął działalność konspiracyjną i został jednym z założycieli Tajnej Armii Polskiej (TAP). W nocy z 21 na 22 września 1940 został przewieziony drugim transportem do Auschwitz. Kontynuował tam swoją działalność konspiracyjną. Założył Związek Organizacji Wojskowej (ZOW), oparty na tzw. systemie “piątek”. To właśnie wtedy powstał słynny “Raport W” opisujący ludobójstwo dokonywane na terenie obozu.
Po prawie 3 latach, w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku Pilecki wraz z dwoma współwięźniami uciekł. Powrócił do Warszawy. Tam jako dowódca zgrupowania “Chrobry II” walczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie starał się odbudować struktury organizacji NIE. prowadził działalność wywiadowczą. Został aresztowany 8 maja 1947 roku. W procesie, który odbył się 3 marca 1948 roku, rotmistrz Witold Pilecki został skazany na śmierć. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim poprzez strzał w tył głowy. Jego ciała do dziś nie odnaleziono.
Poniżej przedstawiony film prezentuje działalność rotmistrza Pileckiego w oparciu o wspomnienia jego rodziny. Ukazuje go nie tylko jako bohatera walki o wolność, ale również romantyka, dobrego przyjaciela, a przede wszystkim ojca dwójki dzieci.