Stale narastający problem związany z brakiem odpowiedniej pomocy udzielanej osobom zmagającym się z depresją z rokiem na rok wzrasta. Liczba popełnianych prób samobójczych w Polsce od 2020 r. wśród dzieci oraz młodzieży wzrosła o 77 procent. Depresja dotyka coraz większą liczbę ludzi. W miejscu gdzie dochodzi do próby samobójczej zazwyczaj zjawia się negocjator policyjny/kryzysowy, którego jednym z zadań jest poradzenie sobie z tą sytuacją oraz udzielenie pomocy. Negocjatorzy udzielają również swojej pomocy w momencie, gdy dochodzi do uprowadzenia dziecka przez np. jednego z rodziców, gdy występuje zapowiedź wykorzystania broni lub niebezpiecznego narzędzia. Jak wielka jest więc rola negocjatora policyjnego i czym tak właściwie zajmuje się taka osoba?
NEGOCJACJE POLICYJNE/KRYZYSOWE – DEFINICJA
Negocjacje kryzysowe, które poprawnie powinno określać się mianem policyjnych, można rozumieć jako “proces komunikacji między funkcjonariuszem, a sprawcą zdarzenia”. Odwołując się do zarządzenia nr 67 Komendanta Głównego Policji można wskazać sytuacje negocjacyjne, czyli zdarzenia kryzysowe możliwe do rozwiązania dzięki negocjacjom. Wśród tych zdarzeń można wymienić m.in. przetrzymywanie zakładników, zapowiedź przeprowadzenia próby samobójczej, chęć użycia broni lub innego narzędzia, a także zdarzenie o charakterze terrorystycznym lub prawdopodobieństwo, że do takiego zdarzenia dojdzie. Negocjacje policyjne są również “jedną z form rozwiązywania konfliktu bez użycia siły i innych środków przymusu w momencie wystąpienia sytuacji kryzysowej”.
5 GŁÓWNYCH STYLÓW NEGOCJACJI
Brygida Gwiazda-Rzepecka wyróżnia 5 głównych stylów negocjacji. Wymienia: współpracę, rywalizację, kompromis, uleganie oraz unikanie. Jedną z najskuteczniejszych form prowadzenia negocjacji jest współpraca. Negocjator w równym stopniu stara się zrealizować swoje oraz “przeciwnika” cele. Osoba prowadząca negocjacje musi wykazać się olbrzymią cierpliwością oraz kreatywnością, aby nawiązać odpowiedni kontakt ze swoim odbiorcą. Kompromis polega na odnalezieniu wyjścia, które zadowoli każdą ze stron. W teorii kompromis jest głównym celem negocjacji, w praktyce nie występuje. Sztuką jest przeprowadzenie negocjacji w taki sposób, aby druga osoba tego nie odczuła. Uleganie, to styl negocjacji polegający na okazaniu dużej empatii oraz zrozumienia stronie przeciwnej. Negocjator zgadza się na ustępstwa.
SZTUKA PROWADZENIA NEGOCJACJI, A TOWARZYSZĄCE TEMU PROBLEMY
Prowadzenie negocjacji wymaga od negocjatora skupienia oraz skrupulatnego panowania nad emocjami. Każda osoba, sytuacja, zdarzenie oraz odczucia są inne. Jednym z problemów występujących w trakcie negocjacji są szumy, które można podzielić na wewnętrzne oraz zewnętrzne. Szumy wewnętrzne, czyli odczucia negocjatora, własny system wartości, lęk, strach itd. Natomiast szumy zewnętrzne to wszystko co znajduje się wokół. W trakcie negocjacji rozpraszający może okazać się zakłócający hałas, intensywny zapach, wysoka lub niska temperatura, sytuacje skupiające uwagę np. drastyczny widok itd. Sztuka prowadzenia negocjacji opiera się na schodach behawioralnych. Wspina się po nich schodek po schodku, aby cały proces przebiegał w sposób prawidłowy. Schody te opierają się na aktywnym słuchaniu, empatii, dobrym kontakcie, wpływie oraz zmianie zachowania.
JAK ZOSTAĆ NEGOCJATOREM POLICYJNYM?
Pierwsi negocjatorzy pojawili się w Polsce w latach 90. Dokładnie w 1994 r. kilkunastu polskich policjantów wyjechało do USA, aby przebyć szkolenia nadające im uprawnienia negocjatorów policyjnych. Jak teraz wygląda droga do zdobycia tej posady? Stanowisko negocjatora policyjnego mogą objąć osoby posiadające 3-letnie doświadczenie w Policji. Kandydat musi wykazywać się odpowiednimi cechami oraz predyspozycjami do objęcia tego stanowiska. Przyszły negocjator musi przejść odpowiednie szkolenie oraz zdać egzamin umożliwiający prowadzenie negocjacji policyjnych. Ponadto negocjatorem powinna być osoba komunikatywna oraz empatyczna.
PODSUMOWANIE
Rola negocjatora jest istotnie ważna. Funkcjonariusz pełniący tę funkcję posiada odpowiedzialne zadanie. Podejmuje decyzje, które mogą okazać się skuteczne lub katastrofalne w skutkach. Empatia, która nim kieruje, może być kluczem do rozwiązania wielu problemów. Omawiane style negocjacji są różnorodne, dostosowane do wielu sytuacji, zdarzeń oraz osób, aby spełniać zamierzony cel w jak najlepszy sposób. Negocjacje policyjne są istotnym narzędziem wykorzystywanym w celu pokojowego rozwiązywania sytuacji kryzysowych.
BIBLIOGRAFIA:
NEGOCJATOR POLICYJNY – WYMAGANIA
Negocjator: kim jest i czym się zajmuje?
JAK PROWADZIĆ NEGOCJACJE KRYZYSOWE. DEKALOG NEGOCJATORA
Negocjacje kryzysowe jako metoda zapobiegania samobójstwom
NEGOCJACJE POLICYJNE JAKO SPOSÓB RATOWANIA ŻYCIA I ZDROWIA LUDZKIEGO W SYTUACJACH KRYZYSOWYCH